maj, 2022

7
majlørdag
Børne break i Absalon13:00 - 15:00 (8)

Information

Breaking i Absalon 2022

  • Fra kl. 13
  • I salen
  • Gratis

Beskrivelse

▬▬▬▬ Breaking i Absalon 2022 ▬▬▬▬

Folkehuset Absalon og Break Forward inviterer til Breaking Jam!

En GRATIS break(dance) dag delt op i 2, med familie og børne break om eftermiddagen og en breaking battle med nogle af verdens bedste breakere om aftenen. Det hele sluttes af med efterfest og dansegulv, hvor DJ Mof!ah spiller helt til kl. 02. 

FAMILIE OG BØRNE BREAK
Først på dagen inviterer vi hele familien til en børne breakdance battle. Børn i alderen 0-17 år kæmper om at blive vinderen af 2 mod 2 Breaking i Absalon Kids.

MAIN EVENT
Aftenen byder på en breaking battle med nogle af verdens bedste breakere, som er klar på at tænde op under Absalon og gøre det til en ægte 2 mod 2 undergrundsbattle. Det vil blive en passioneret og energisk aften.

Alle kan stille op til kvalifikationen som sker 15:15 – 16:15!

Everyone can participate in the qualification starts at 15:15!

Vil du spise med til dagens fællesspisning kl. 18, kan du købe billetter her: https://absaloncph.dk/billet-til-faellesspisning-2/

SCHEDULE/TIDSPLAN

13:00 – DOORS OPEN – KIDS BATTLE

13:30 – PRELIM KIDS BATTLE

14:00 – FIRST ROUND KIDS BATTLE

15:00 – KIDS BATTLE END

15:15 – 16:15 – PRESELECTION ADULTS 

PAUSE/BREAK – COMMUNITY EAT

20:00 – DOORS OPEN

20:15 – 21:00 – FIRST ROUND

21:10 – 23:15 – QUARTERS – SEMIS – FINALS

23:15 – 02:00 – ABSALON PARTY 

INFORMATION

DATO/DATE – LØRDAG/SATURDAY 7. MAY 2022

STED/PLACE – FOLKEHUSET ABSALON (COPENHAGEN) – SØNDER BLVD. 73, 1720 KØBENHAVN.

TID/TIME

13:00 – 15:00 KIDS BATTLE

20:00 – 23:15 MAIN EVENT

23:15 – 02:00 ABSALON PARTY w. DJ Mof!ah

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

BATTLE INFORMATION

DJ

EGIL

DOMMERE/JUDGES

JENS (DENMARK)

XANER (VENEZUELA/USA)

PRÆMIE/PRIZE

ALT GODT FRA POSEN / EVERYTHING GOOD FROM THE BAG

MAIN EVENT – SIGNED UP/INVITED DANCERS

GREAT 8

1) FIRIN x LAFILOVE (ISTRA TI MATERINA/THE TRIBE)(CROATIA/GERMANY)

2) DOGBITE x CHAD BOGUS (SWEDEN) (LACK OF CROWNS)

3) MALLEKID x ARTFORM (THE TRIBE)(GERMANY)

4) JEE.ESS x WIGOR (COOLKIDZ MOB) (POLAND)

5) TBA 

6) TBA

7) TBA

8 ) TBA

QUALIFICATION LIST (STARTS 15:15-16:15)

1)

2)

3)

4)

5)

7)

8 )

9) 

10) 

11)

12) 

13)

14)

15)

16)

17)

BROUGHT TO YOU BY FOLKEHUSET ABSALON, BREAK FORWARD AND BACKYARD BOOGIE

VI SER FREM TIL AT SE JER / WE LOOK FORWARD TO SEEING YOU!

Lignende begivenheder

AFLYST – OLDIES BUT GOLDIES DANS 27/05 kl. 11:00 Fredagsfest i Absalon 27/05 kl. 22:30 VM i GrillTennis 28/05 kl. 13:00 Lørdags Linedance 28/05 kl. 13:30 Eurodance Fest 28/05 kl. 23:00

X