Velkommen til House i Absalon hver torsdag
Kl. 18-19: Øvet
Kl. 19:15-20:15: For alle
Kl. 20:30-21:30: Let øvet
Dette forløb er for dig der har danset house dans før og er bekendt med grundstenene i house dans. Du vil derfor i dette forløb særligt blive udfordret i din egen kreativitet og personlige danseudtryk i house. Derudover vil der i forløbet være fokus på hvordan du kan udtrykke dig gennem house dans med dets kommunikatoriske evner, improvisatoriske evner og koreografiske evner.
Housedance er en dynamisk og rytmisk genre med massere af footwork koordination og body grooves som giver sved på panden og løfter humøret i sammenspil med musikken.
Housedance kommer fra 80’ernes latin- og afroamerikanske club scene i New York og danses til Deep- & Soulful house musik. Det er en social dans, der er opstået som en bevægelse, hvor kulturer smeltede sammen i fejring af at udtrykke sig frit og kommunikere med andre gennem dans. Genren inkorporerer teknikker fra Tapdance, Hiphop, Samba, Capoeira, Jazzrock, Disco, Lindyhop, breaking, afrikanske og afrocaribiske danse mm.
Om vores underviser
Rosa Maluna (she/her) har danset house i 10 år og undervist i 6 år. Som underviser lægger hun vægt på at lege med opbygningen af trin, rytmer og rummet for at house dansen bliver elevens egen, en måde at udtrykke sig på og noget at have det sjovt med.
Rosa Maluna, Winner of WHOLESOME house dance battle 2024, se her
PRAKTISK INFO
Jan.-marts forløb 12-uger: 9/1 – 27/3 – 900 kr.
April-juni forløb 13 uger: 3/4 – 26/6 – 975 kr.
Lokale: ‘Klubben’ på 1. sal
Kl. 18-19.00
OBS: Husk inde-sko til dans og bevægelse, da vi ikke må have udesko på i klubben.
Husk også en vandflaske og tøj, du kan bevæge dig i.