Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.
Serie af begivenheder Serie af begivenheder: Børneteaterforestilling
søndag 01 sep 2024

AFLYST – Børneteaterforestilling

13:30 - 14:00 Klubben 1. sal 40 kr

Hver søndag er der teaterforestillinger for børn og deres voksne i Absalon.

Forestillinger og anbefalet alder varierer søndag til søndag, se programmet her på siden og køb billetter nederst.

 

KOMMENDE FORESTILLINGER

Søndag d. 11. august: “Drømmeskib” med Signe Gravlund Thomsen

Hvor publikum hopper med ombord og sejler på eventyr til spændende lande og møder figurer fra havet undervejs. Fuld af leg, sang, dans og små historier.

Bedst fra 3 – 8 år

  • Kl. 13.30-14.00

 

Søndag d. 18. august: “Musling” med Signe Gravlund Thomsen

Vi dykker dybt ned i havet og finder en musling.. Der kan være alt muligt i og i hvertfald en perle. Den kan komme på en ring, der kan komme på en prinsesse.. men hun taber den fra skibet og perlen er tilbage i havet, havfruen putter den i sin perlehalskæde.. og så er der fest hos kong Neptun. Børnene deltager i perlens rejse, synger, leger og spiller med.

Bedst fra 3 år og op. 

  • Kl. 13.30-14.00

 

Søndag d. 25. august: Historier med Lars Grand

Lars Grand spiller harmonika og synger sange fra sin egen barndom. Med små og sjove historier og indlagt fællessang bliver der fortalt om sange fra f. eks. børne-TV og hvad der ellers var populært dengang. Sørøver Sally, Kaj & Andrea, Povl Kjøller med flere var store, så de er helt uundgåelige. 

De fleste af sangene er oven i købet stadig kendte blandt nutidens børn. Tag dine børn, børnebørn, oldebørn, naboens børn eller hvem du ellers kan finde med til en sjov og musikalsk eftermiddag!

Bedst fra 5-10 år.

  • Kl. 13.30-14.00

 

Søndag d. 1. september: AFLYST

 

Søndag d. 8. september: “Sensommerpost” med Signe Gravlund Thomsen

En interaktiv teaterforestilling for de mindste og deres voksne. En halv time med det sjove postbud der bebuder og bringer, sensommer, høsthistorier og lege. Han er fuld af håb, festlige påhit og med forfriskende fanfarer fejrer vi årstiden med riv og blæst, farver, sang og dans. En særlig hyldest til solen, vinden, dyr og insekter. 

Postbudet har travlt med at bringe pakker, breve og postkort  ud så ingen føler sig ensomme. Hans lommer er fulde af postkort fra hele verden, som hilser og siger vi skal passe på den og hinanden. 

  • Kl. 13.30-14.00

 

Søndag d. 15. september:

Info kommer snart

  • Kl. 13.30-14.00

 

Søndag d. 22. september: “Hø” med Signe Gravlund Thomsen

En fortælling om en kylling der leder efter sin mor på bondegården. Den møder koen, hesten, grisen og fåret, der har hver deres lyde, sange og egenskaber. En mariehøne hjælper, sneglen bliver i sit hus og musen gemmer sig når katten kommer.. kyllingen finder sin mor til slut!

V sidder i cirkel og dyr dukker op af høet i midten. Alle er velkomne til at synge med på de kendte sange. 

  • Kl. 13.30-14.00

 

Søndag d. 29. september: “Bamsehistorier” med Teater AstaBasta 

Kom med på eventyr sammen med Teater AstaBasta og en masse skønne Bamser. Der fortælles forskellige bamsehistorier og vi synger sammen.

Du må rigtig gerne tage din egen bamse med, for det er jo den allerbedste som findes.

Bedst fra 2 år og op.

  • Kl. 13.30-14.00

 

Vi glæder os til at se jer,

Bedste hilsner Signe & Absalon


 

PRAKTISK INFO

Pris: 40 kr. pr. næse (stor som lille)
Lokale: ´Klubben´på 1. sal. Gå op ad trappen ved indgangen.
Varighed: Ca. 30-45 minutter.

Kom i god tid, vi starter til tiden.

OBS! Det er ikke muligt at parkere barnevogne indendørs i Absalon. Indgangen skal holdes fri af hensyn til brandsikkerhed, og der kan ikke holde vogne i salen.